left
Recenzira:
izv. prof. dr. sc. Ana Stupin
TikTok liječnik tvrdi "Vodica za usta podiže krvni tlak"?!
Članak pod naslovom “Liječnik upozorava na predmet za higijenu zubi koji povećava rizik od hipertenzije” objavljen je na jednom domaćem portalu, a zapravo prepričava TikTok objavu navodnog liječnika Sermeda Mezhera.
Pritom se članak nigdje ne referira tko je autor tog videozapisa, da li je zbilja liječnik, i koja je njegova referenca za dijeljenje medicinskih savjeta. Autor TikTok videa upozorio je svoje pratitelje na način “Nemojte koristiti vodicu za ispiranje usta, vaše će zdravlje biti zahvalno", osvrćući se na “…studiju koju je proveo stomatolog i epidemiolog Kaumudi Joshipura, koji je istraživao kako vodica za ispiranje usta utječe na krvni tlak. U studiju je bilo uključeno oko 1000 sudionika, a gotovo 50 posto od tog broja redovito je koristilo vodicu za ispiranje usta.
Tijekom trajanja istraživanja otkriveno je da je oko 12 posto ljudi razvilo visoki krvni tlak. Liječnik tvrdi da ga je to zaista iznenadilo”. Iz navedene studije Sermed Mezher je izveo sljedeći zaključak "Dakle, dobre bakterije u ustima pomažu u snižavanju krvnog tlaka. Nemojte ih ubijati korištenjem vodice za ispiranje". Zapravo vrlo kratkotrajna pretraga za navedenom studijom na koju se TikTok video, a onda i članak na portalu, referiraju rezultirala je zbilja pronalaskom studije autora Joshipura K, Muñoz-Torres F, Fernández-Santiago J, Patel RP i Lopez-Candales A pod nazivom „Over-the-counter mouthwash use, nitric oxide and hypertension risk“. Afilijacije autora su bile Center for Clinical Research and Health Promotion University of Puerto Rico, Department of Epidemiology Harvard T. H. Chan School of Public Health, Department of Pathology and Center for Free Radical Biology University of Alabama at Birmingham, i Cardiology Division, Department of Medicine, University of Puerto Rico. Studija je objavljena u časopisu Blood Pressure 2020. godine (Blood Press. 2020 Apr;29(2):103-112. doi: 10.1080/08037051.2019.1680270).
iZVOR:
Izvor:
Liječnik upozorava na predmet za higijenu zubi koji povećava rizik od hipertenzije
www.index.hr
Iz samog pogleda na sažetak jasno je da se autor TikTok filma, a onda i autor članka na portalu, koriste samo površnim i selektivnim čitanjem sažetka studija. Ipak, navodi autora TikTok filma i članka na portalu ipak su mogli proizaći iz zaključaka koje su donijeli autori ove opservacijske studije.
Ipak, rezultate treba tumačiti oprezno zbog visokog stupnja nedosljednosti u studijama.” (Farook FF, Alnasyan B, Alhamid R, AlAmri Z, Alshammari A, Mohamed Nizam MN, Alorf RA. Association between mouth rinse use and changes in blood pressure: A systematic review and meta-analysis with trial sequential analysis. Int J Dent Hyg. 2024 Feb;22(1):65-77. doi: 10.1111/idh.12714. Epub 2023 Jul 24.). Značajan podatak je da sporna studija nije zadovoljila kriterije ustroja (kontrolirano presječno istraživanje) da bi uopće bila uključena u ovaj sistematski pregledni članak.