pexels-willpicturethis-1954524.jpg

Recenzira

izv. prof. dr. sc. Ana Stupin

Opasan savjet TikTok trenera: Zbog povišenog tlaka umjesto kod liječnika, krenite na fitness?!

Prema navodu gospodina Vukoje, liječnik gospođi nije sugerirao promjene životnih navika, prije svega redovitu tjelesnu aktivnost i redukciju tjelesne težine. Prema zaključku iz videa, jedina preporuka svih liječnika je uvijek i samo uzimanje lijekove.

TikTok video autora Hrvoja Vukoje https://vm.tiktok.com/ZGex8hwfe/, za kojeg po sadržaju njegovog TikTok profila i sadržaja, zaključujem da je fitness trener, govori o slučaju jedne gospođe koja ima 20 kg „viška“ i kojoj je zbog visokih vrijednosti arterijskog tlaka propisana antihipertenzivna terapija. Prema navodu gospodina Vukoje, liječnik gospođi nije sugerirao promjene životnih navika, prije svega redovitu tjelesnu aktivnost i redukciju tjelesne težine. Prema zaključku iz videa, jedina preporuka svih liječnika je uvijek i samo uzimanje lijekove.


Slika zaslona 2024-07-21 u 17.10.13.png

IZVOR

TikTok profil Hrvoje Vukoja


Liječnici, tko su oni i što zapravo trebaju raditi ?

Najveći problem ovog videa je što je iskustvo jednog susreta pacijent-liječnik preslikano i generalizirano na sve liječnike i pacijente što ne može biti znanstveno utemeljeno. Također, arterijska hipertenzija i postupanje u istoj je ipak puno složenije od situacije „povišen tlak – uvođenje lijeka“. Naime, za postupanje liječnika u slučaju pacijenta s visokim krvnim tlakom postoje tzv. Smjernice za liječenje hipertenzije, koje redovito, svakih nekoliko godina, izdaju sva relevantna stručna društva koja se bave bolesti arterijskom hipertenzijom. U takvim smjernicama, kao što su primjerice Smjernice za liječenje arterijske hipertenzije Europskog društva za hipertenziju izdane 2023. godine, jasno je propisano kada započeti medikamentu terapiju kod određenog pacijenta, što ovisi o više čimbemika a ne samo vrijednosti arterijskog tlaka. Tome je u smjernicama posvećeno poglavlje pod nazivom  POČETAK LIJEČENJA ANTIHIPERTENZIVIMA. U navedenom poglavlju, na temelju znanstvenih dokaza, liječnicima se daju jasne smjernice treba li se početak liječenja temeljiti na ukupnom kardiovaskularnom riziku (a ne samo vrijednosti arterijskog tlaka), koji je to prag vrijednosti krvnog tlaka u ordinaciji za početak medikamentnog liječenja hipertenzije, treba li započeti liječenje snižavanjem krvnog tlaka u bolesnika s ordinacijskim krvnim tlakom <140/90 mmHg, kada početi liječenje lijekovima u starijih osoba itd.

Također, u navedenim smjernicama čitavo poglavlje je posvećeno upravo  INTERVENCIJAMA U ŽIVOTNOM STILU, odnosno važnosti promjena stila života u liječenju arterijske hipertenzije. Smjernice jasno ističu na koji način smanjenje tjelesne težine, ograničenje unosa natrija, povećanje unosa kalija hranom, povećanje razine dnevne tjelesne aktivnosti i redovite tjelovježbe, umjerenost u unosu alkohola, prestanak pušenja, druge dijetetske intervencije, poboljšanje upravljanje stresom te izloženost buci i onečišćenju zraka utječu na arterijsku hipertenziju, i kako upravljanje upravo ovim intervencijama može doprinijeti liječenju arterijsku hipertenzije.


Osobno, ali i iz angažiranosti svojih kolega liječnika, mogu posvjedočiti veliko nastojanje struke da kontinuiranim preporukama za promjenom dosadašnjih i prihvaćanjem novih, zdravijih životnih navika možemo unaprijediti svoje zdravlje, te ili spriječiti ili učinkovitije liječiti postojeće bolesti. Ovaj video podržavam u smislu svijesti trenera o zdravstvenom stanju pojedinca s kojim radi te njihovoj angažiranosti u unaprjeđenju zdravlja populacije. Povišen krvni tlak, tj. arterijska hipertenzija već desetljećima je glavni čimbenik rizika za kardiovaskularni, cerebrovaskularni i bubrežni pobol i smrtnost zbog čega se naziva Ubojicom broj 1. Arterijska hipertenzija je najučestalija bolest današnjice i njena prevalencija je na žalost u porastu. Arterijska hipertenzija se može spriječiti (ali i puno uspješnije liječiti) promjenom životnih navika, i zbog toga svi dionici - od pacijenata, liječnika, medicinskih sestara, ljekarnika, nutricionista, kineziologa, psihijatara i sl. mogu i trebaju doprinijeti primarnoj i sekundarnoj prevenciji ove bolesti.

Tagovi

hipertenzija, tlak, fitness

Podijeli:
Facebook Facebook X X