pexels-andres-cadena-251119993-14425618.jpg

Autor

doc. prim. dr. sc. Anamarije Petek Erić

Većina osoba s mentalnim poremećajima nije nasilna - duševna bolest nije istoznačnica za ubojicu

Zbog velikog broja medijskih napisa i istupa povodom tragičnog događaja u  OŠ Prečko u Zagrebu, a  u kojem se osim etičkog kodeksa novinarstva krši i privatnost  maloljetne djece, pacijenata, ali i dostojanstvo psihički oboljelih osoba, te u objavama iznosi i niz netočnih i neprovjerenih informacija, donosimo osvrt na medijske istupe od strane  doc. prim. dr. sc. Anamarije Petek Erić, pročelnice Zavoda za akutnu i biologijsku psihijatriju i intenzivno liječenje KBC-a Osijek.

Pogrešno je i zlonamjerni informiranje u kojem se ubojstvo poistovjećuje s duševnim poremećajem, a svaki ubojica poistovjećuje s duševnim bolesnikom.

 Evo nekoliko istraživačkih podataka o duševno oboljelima i nasilnim djelima

1. Usporedba s općom populacijom

 • Prema istraživanjima, većina osoba s mentalnim poremećajima nije nasilna. Podaci iz American Journal of Public Health (2015.) pokazuju da samo 4% do 5% nasilnih kaznenih djela u SAD-u počine osobe s dijagnosticiranim mentalnim poremećajem.

 • Kod opće populacije, stopa počinjenja nasilja ili ubojstva uglavnom je povezana s čimbenicima kao što su kriminalna prošlost, zlouporaba supstanci i socijalni status, dok su mentalne bolesti znatno rjeđi uzrok.

2. Povećani rizik kod specifičnih poremećaja

Istraživanja ukazuju na to da određeni poremećaji mogu povećati rizik od nasilnog ponašanja u specifičnim okolnostima:

 • Osobe sa shizofrenijom imaju 4 do 6 puta veći rizik od nasilnog ponašanja u usporedbi s općom populacijom (JAMA Psychiatry, 2021), no taj rizik uglavnom raste u kombinaciji sa zlouporabom supstanci i izostankom sustava podrške u zajednici

 • Meta-analiza u Psychiatric Services (2016) pokazuje da osobe s bipolarnim poremećajem koje su bile viktimizirane imaju 28% veću vjerojatnost za nasilno ponašanje.

Međutim, valja napomenuti da većina osoba s ovim poremećajima nikada ne počini nasilno djelo.

3. Uloga viktimizacije i traume

Osobe s mentalnim bolestima često su žrtve nasilja, a viktimizacija povećava rizik od nasilnog ponašanja:

 • Prema istraživanju North Carolina State University, mentalno oboljele osobe koje su bile žrtve nasilja imaju 11 puta veći rizik da će kasnije počiniti nasilje.

 • British Journal of Psychiatry (2018) ukazuje da su osobe sa shizofrenijom koje su doživjele zlostavljanje imale 45% veći rizik od nasilnog ponašanja.

Viktimizacija, uz neadekvatan sustav podrške i mogućnost zlouporabe supstanci, ključan je prediktor nasilnih radnji kod mentalno oboljelih osoba.

Opasnost od stigmatizacije

 • American Psychological Association (APA) naglašava da stigma prema osobama s mentalnim bolestima može rezultirati diskriminacijom, manjkom podrške i dodatnim stresom, što potencijalno povećava rizik od nasilja.

 • Većina nasilnih djela u društvu ne počine mentalno oboljele osobe.

Podijeli:
Facebook Facebook X X