left

Recenzira:
izv. prof. dr. sc. Ana Stupin
Provjerili smo tvrdnje o fitosterolima: Što stvarno kaže znanost o njihovoj učinkovitosti u snižavanju kolesterola?
Fitosteroli su biljne tvari koje se nalaze u hrani poput maslinovog ulja, orašastih plodova, žitarica i povrća i najčešće se dodaju u margarin. No, jesu li učinkoviti i u snižavanju kolesterola i kakva su mišljenja relevantnih društava koje se bave liječenjem I prevencijom dislipidemije provjerava izv. prof. dr. sc. Ana Stupin
Članak naslova “Ovaj dodatak smanjuje razinu kolesterola i rizik od bolesti srca, tvrdi nutricionist” https://www.index.hr/fit/clanak/ovaj-dodatak-smanjuje-razinu-kolesterola-i-rizik-od-bolesti-srca-tvrdi-nutricionist/2536504.aspx odnosi se na potencijal upotrebe biljnih sterola, odnosno fitosterola, u prevenciji hiperkolesterolemije i kardiovaskularnih bolesti. Točni su podatci u članku da, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, 17,9 milijuna ljudi godišnje umire od kardiovaskularnih bolesti, što čini trećinu svih smrtnih slučajeva u svijetu. Najčešća među kardiovaskularnim bolestima je koronarna bolest srca, a razine lipoproteina niske gustoće (LDL-C), tzv. “lošeg” kolesterola su jasno povezane s koronarnom bolesti srca. Podatci iz znanstvene literature, ali i kliničke prakse, jednoznačno ukazuju da smanjenje LDL-C smanjuje rizik od koronarne bolesti i komplikacija vezanih uz istu. Stoga je smanjenje LDL-C-a središnji cilj nedavno revidiranih ESC/EAS smjernica za liječenje dislipidemija.
Fitosteroli su dio biljne hrane, uglavnom u nerafiniranim biljnim uljima, žitaricama, orašastim plodovima i maslinovom ulju. Tipična zapadnjačka prehrana sadrži jednake količine (otprilike 400 mg) i biljnih sterola i kolesterola svaki dan. Za razliku od kolesterola, fitosteroli se ne sintetiziraju u ljudskom tijelu, fitosteroli nemaju nikakvu funkciju u ljudskom organizmu i prehrana je njihov jedini izvor. Sredinom 1990-ih lansiran je margarin obogaćen fitosterolima – prva funkcionalna hrana koja sadrži fitosterole. Do danas su dostupni različiti prehrambeni proizvodi obogaćeni fitosterolima: mlijeko, soja, proizvodi od jogurta; sojina i voćna pića; žitarica; kobasice itd. U svijetu se godišnje potroši više od 300 milijuna USD na funkcionalnu hranu obogaćenu fitosterolima.

Ako se uzme u obzir rad na koji se članak referira, koji je star gotovo 20 godina, onda preporuke iz članka jesu znanstveno utemeljene. Ipak, fitosteroli su intenzivno istraživani i u zadnja dva desetljeća, a o važnosti fitosterola u liječenju hiperkolesterolemije govori u prilog činjenica da su smjernice ESC/EAS za dislipidemiju (Europsko kardiološko društvo i Europsko društvo za aterosklerozu) prvi put uključile u revidiranu verziju iz 2019. godine da su biljni steroli (fitosteroli) preporučena terapijska strategija za snižavanje razine kolesterola u krvi. Zajedničke smjernice ESC/EAS preporučuju dodatak fitosterola od 2 g kod pojedinaca s visokim razinama kolesterola sa srednjim i niskim kardiovaskularnim rizikom; kod onih koji ne ispunjavaju uvjete za farmakoterapiju, kod pacijenata s visokim i vrlo visokim rizikom uz farmakoterapiju koji ne postižu ciljeve LDL-C-a ili koji se ne mogu liječiti statinima, te kod pojedinaca s obiteljskom hiperkolesterolemijom.