close-up-woman-applying-deodorant-arm.jpg

Recenzira:

prof. dr. sc. Ines Drenjančević

Nema dokaza za povezanost antiperspiranta i raka dojke

Na jednom hrvatskom portalu objavljen je razgovor s američom toksikologinjom Yvonne Burkart koji je dala za jedan podcast u kojem ona tvrdi da je velik broj kozmetičkih proizvoda kancerogen. No, treba znati i da ona ima vlastitu liniju kozmetičkih proizvoda što može dovesti u pitanje objektivnost njezinih tvrdnji, jer postoji mogućnost da njezina promocija proizvoda koji se protive uporabi kemikalija bude motivirana i osobnim interesima.

Na portalu net. hr objavljen je članak pod nazivom “Toksikologinja upozorava na popularne proizvode: “Sadrže neke od najgorih kemikalija” https://net.hr/magazin/zdravlje/toksikologinja-upozorava-da-dezodorans-poveca-sanse-za-rak-dojke-92cce06a-a7e4-11ef-801e-d2af8cd822b8.  Članak je prijevod intervjua kojeg je američka toksikologinja Yvonne Burkart dala za jedan podcast.

U članku se govori kako je ova toksikologinja navela niz proizvoda, među kojima i korištenju uobičajenih dezodoranasa, antiperspiranata (sprječavaju znojenje) kao potencijalnih izvora štetnih tvari koji mogu izazvati rak dojke kod žena zbog sadržaja kemijskih tvari kao što su aluminijske soli koje se mogu ponašati kao endokrini disruptori i imitirati estrogene. Navode se i općenito korištenje kozmetike,  tampona i sličnih proizvoda.

S obzirom da je članak neodređen u pitanju kemikalija koje su potencijalno kancerogene, konzultirana je internetska stranica International Agency for Research on Cancer, Svjetske zdravstvene organizacije  https://www.iarc.who.int/  i njihovo zadnje izdanju „Human Cancer: Known Causes and Prevention by Organ Site“ (Ljudski rak: poznati uzroci i prevencija prema organu nastajanja) https://d38rcvmsdywnts.cloudfront.net/wp-content/uploads/2019/12/OrganSitePoster.PlusHandbooks.pdf . Za nastanak karcinoma dojke navedeni su kao uzroci: kozumacija alkoholnih pića, dietilstilbestrol (sintetski estrogen), estrogensko-progesteronska kontraceptivna sredstva i estrogensko-progesteronska menopauzalna terapija, te ionizirajuća zračenja. Prema tome, aluminijske soli kao takve nisu povezane s karcinomom dojke.

Pretraživanjem pubmed baze, s ključnim riječima: aluminium salts, toxicity, breast cancer, dobiveno je 9 znanstvenih radova, od toga 1 sistematski review Crit Rev Toxicol. 2014 Oct;44 Suppl 4(Suppl 4):1-80. doi: 10.3109/10408444.2014.934439. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4997813/ koji je analizirao 469 studija od 2007. godine do publiciranja ovog rada. Nije pronađena povezanost korištenja kozmetičkih proizvoda (poput navedenih u recenziranom članku) i raka dojke.

Važno je naglasiti da Yvonne Burkart također ima i vlastitu liniju kozmetičkih proizvoda koju promovira putem svoje službene web stranice. Ovaj aspekt njezine karijere može dovesti u pitanje objektivnost njezinih tvrdnji, jer postoji mogućnost da njezina promocija proizvoda koji se protive uporabi kemikalija bude motivirana i osobnim interesima.

Zaključno, iako članak na portalu net.hr donosi upozorenje o potencijalnim opasnostima od kemikalija u kozmetici, uključujući aluminijske soli, tvrdnje o njihovoj povezanosti s rakom dojke nisu podržane čvrstim znanstvenim dokazima. Međutim, važno je napomenuti da članci poput ovog, iako često izazivaju strah kod čitatelja, ne predstavljaju neposrednu prijetnju fizičkom zdravlju jer ne nude konkretne dokaze o ozbiljnoj opasnosti.

S obzirom na trenutne znanstvene spoznaje, ne postoji dovoljno razloga za zabrinutost glede aluminijskih soli u antiperspirantima.

Slika zaslona 2024-12-08 u 16.16.52.png

Izvor:

Toksikologinja upozorava na popularne proizvode: “Sadrže neke od najgorih kemikalija"

NET.HR

Podijeli:
Facebook Facebook X X