pexels-tiana-18128-1083981.jpg

Recenzira

prof. dr. sc. Ines Drenjančević

Test malog prsta nije dijagnostička pretraga za Alzheimerovu bolest, kao ni za moždani udar

Na Instagramu se nudi video clip u kojem se tvrdi kako je u samo sedam sekundi na jednostavan način moguće provjeriti prijeti li vam Alzheimerova bolest. Koliko je ova self-help dijagnostička metoda točna provjerava prof. dr. sc. Ines Drenjančević.

Na Instagramu je moguće pronaći video https://www.instagram.com/reel/C_u_msVv6ml/?igsh=YXBiOWM0dmFkemd2

u kojem se tvrdi kako je u samo sedam sekundi na jednostavan način moguće provjeriti prijeti li vam Alzheimerova bolest ili moždani udar, odnosno kakvo vam je zdravlje mozga. Test bi se sastojao od vertikalno ispruženog dlana na kojem se prekriže kažiprst i srednji prst, dok se palac dodiruje s prstenjakom, a istovremeno se pokušava spuštati i dizati mali prst. Ovaj “test malog prsta” prikazan je kao dio Tai chi vještine. Recimo odmah kako “test malog prsta” nije dijagnostička pretraga niti za Alzheimerovu bolest, niti za moždani udar. Ovu medijsku objavu komentira prof. dr. sc. Ines Drenjančević:

“O načinima prepoznavanja simptoma Alzheimerove bolesti moguće je detaljno iščitati u objavi prof. dr. sc. Nataše Klepac, dr. med., specijalistice neurologa https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/23218/Kako-prepoznati-simptome-Alzheimerove-bolesti.html

Kako se ovdje navodi “dijagnoza Alzheimerove bolesti postavlja se na temelju kliničke slike, podataka od obitelji te uz pomoć kognitivnog testiranja (procjena kognitivnog statusa na temelju izvedbe na različitim testovima). s obzirom na to da do nastanka kognitivnog poremećaja mogu dovesti brojna stanja te da danas u medicini postoji više od stotinu uzroka demencija, potrebno je isključiti i neke druge poremećaje. Upravo je zbog toga kod svakog bolesnika nužno učiniti slikovne pretrage mozga poput MSCT-a i magnetne rezonance. Također je potrebno isključiti i neke metaboličke i endokrinološke poremećaje, zbog čega se procjenjuje razina vitamina B12 i hormona štitnjače u krvi. Danas na raspolaganju postoje i sofisticirane metode potvrde dijagnoze AB koje se rade u Hrvatskoj - poput određivanja biomarkera u cerebrospinalnoj tekućini i snimanja mozga PET CT-om.

Simptomi AB se javljaju postepeno, tijekom perioda od nekoliko godina, i  u svom intenzitetu kao i pojavnosti znatno variraju od osobe do osobe. Prvi simptom koji se pojavljuje obično je zaboravljivost za nedavne događaje uz relativnu očuvanost dugoročne memorije. Upravo zbog postupnog i neprimjetnog početka ove smetnje se u početku vrlo često pripisuju normalnom starenju, što je velika greška. Naime, Alzheimerova bolest je progresivan poremećaj u okviru kojeg se tijekom vremena javljaju kognitivne smetnje i psihičke promjene koje znatno narušavaju  samostalnost bolesnika.” Koji su to kognitivni simptomi, psihijatrijske promjene, te kroz koja tri stadija bolesti prolazi oboljeli moguće je detaljno iščitati u navedenom stručnom članku putem iznad postavljenog linka.

Slika zaslona 2024-12-21 u 17.16.51.png

Izvor

INSTAGRAM

Podijeli:
Facebook Facebook X X