pexels-gustavo-fring-3985318.jpg

Recenzira:

prof. dr. sc. Ivica Mihaljević

Kako izgleda postavljanje dijagnoze subkliničke hipotireoze na TikToku

U objavi TikTok profila @sretnihormoni koji vodi Danijela - Health Coach naišli smo i na objavu u kojoj se odgovara na upit što znači ako je malo povišen TSH, a ostali su hormoni štitnjače u referentnim vrijednostima. Koliko je ova integrativna nutricionistica točno objasnila u našoj recenziji komentira prof. dr. sc. Ivica Mihaljević

Prema informacijama u glasovnoj objavi na TikToku https://vm.tiktok.com/ZGex8S1am/supklinička hipotireoza se javlja u 3 - 8 % populacije i u većini slučajeva doktori neće učiniti ništa nego će čekati da vide u kojem pravcu će to ići. U najboljem slučaju preporučit će kontrolu hormona za oko 3 mjeseca. U objavi se kod ovog stanja savjetuje pravilna prehrana, ciljana suplementacija i apsolutna promjena životnih navika (misli se na "stress management") te se navodi da ako se supklinička hipotireoza ne tretira, vrlo je izvjesno da će se razviti klasična hipotireoza.

 

Članak djelomice nije utemeljen na znanosti. Pravilan naziv je supklinička hipotireoza. U članku je pravilno definirana dijagnoza supkliničke ili blage hipotireoze koju karakteriziraju u serumu normalna koncentracija hormona štitnjače tiroksina (FT4) a povišena koncentracija nadređenog hormona iz prednjeg režnja hipofize tireostimulirajućeg hormona (TSH).

 

Također, točno je rečeno da se u pozadini supkliničke hipotireoze često nalazi autoimuna bolest štitnjače Hashimotov tireoiditis. Prevalencija supkliničke hipotireoze raste sa starenjem. Kreće se od 3 do 16 % u osoba dobi 60 godina i starijih. Blaga hipotireoza može napredovati do jače, klinički izraženije hipotireoze, naročito u bolesnika s pozitivnom koncentracijom protutijela štitnjače i višom koncentracijom TSH.

 

Točno je da je moguće prevenirati bolesti štitnjače pravilnom prehranom. Kako bi se štitnjača održavala u optimalnoj i stabilnoj funkciji potrebno je prehranom unositi određene nutrijente (minerale i vitamine) kao što su jod, željezo, vitamini B kompleksa te selen i cink.

Pravilna prehrana s niskim glikemijskim indeksom (GI), koja obiluje povrćem, proteinima i mastima, a s ograničenom količinom ugljikohidrata dobar je način održavanja optimalnih uvjeta za normalnu funkciju štitnjače. Jod, željezo i vitamini B kompleksa sudjeluju u sintezi hormona štitnjače. Kada prilikom liječenja uzimamo hormone štitnjače, selen i cink utječu na pravilnu transformaciju unesenog inaktivnog hormona tiroksina (T4) u metabolički aktivni oblik hormona trijodtironina (T3).


Potrebna apsolutna promjena životnih navika (prvenstveno se misli na "stress management") kod supkliničke hipotireoze koja se navodi u objavi članka nije u potpunosti točna.

"Stress management" odnosno upravljanje stresom, odnosi se na široki spektar tehnika i psihoterapija usmjerenih na kontrolu razine stresa (posebice kroničnog stresa) kod osoba, najčešće u svrhu poboljšanja svakodnevnog funkcioniranja. Stres proizvodi brojne fizičke i mentalne simptome koji variraju ovisno o čimbenicima situacija u kojima se nađe određeni pojedinac.

 

Međutim, izvjesno je da dugotrajni stres može imati nepovoljne utjecaje na funkciju štitnjače i na druge organske sustave u tijelu, pogotovo na one koji su "slabe točke" zbog ranijih bolesti ili genetskih predispozicija.

Slika zaslona 2024-09-30 u 10.02.26.png

Izvor

@Sretnihormoni

TikTOK

Podijeli:
Facebook Facebook X X