left

Komentira
izv. prof. dr. sc. Martina Mihalj
UV sušilo laka za nokte oštećuju DNK i uzrokuju mutacije stanica – Je li ovo istina?
Portal IFL Science objavio je članak pod naslovom „UV sušila laka za nokte mogu oštetiti DNK u našim rukama“, u kojem tvrde da bi prema novim istraživanjima „ultraljubičasto (UV) sušilo za lak za nokte, koje se obično koristi za sušenje gel manikure, moglo oštetiti DNK - Ima li istine u ovim navodima? Za naš portal komentira izv. prof. dr. sc. Martina Mihalj, specijalist dermatologije i venerologije.
Portal IFL Science objavio je članak pod naslovom „UV sušila laka za nokte mogu oštetiti DNK u našim rukama“, u kojem tvrde da bi prema novim istraživanjima „ultraljubičasto (UV) sušilo za lak za nokte, koje se obično koristi za sušenje gel manikure, moglo oštetiti DNK u našim rukama i uzrokovati mutacije“.
Tako se u članku navodi da „Nakon izlaganja i ljudskih i mišjih stanica – keratinocita odrasle ljudske kože, fibroblasta ljudske prepucije i fibroblasta mišjih embrija – UV zračenju koje emitiraju uređaji za sušenje laka za nokte, istraživači su identificirali oštećenje mitohondrija i DNK, kao i smrt stanice“. Studija je objavljena u časopisu Nature Communications
Ima li istine u ovim navodima? Za naš portal ovu objavu provjerava gost komentator izv. prof. dr. sc. Martina Mihalj, specijalist dermatologije i venerologije.
Ultraljubičasto (UV) zračenje obuhvaća spektar svjetlosti u rasponu valnih duljina od 100 do 400 nm, odnosno UVA, UVB i UVC zračenje. UV lampe za nokte koriste UV svjetlost valne duljine u rasponu od 340 do 405 nm, što spada u spektar UVA zraka. Za početak, dovoljno je reći da je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila da postoji dovoljno dokaza da se izlaganje UV zračenju (upotreba solarija i izlaganje suncu) klasificira kao kancerogeno za ljude te da je UV zračenje proklamirano kancerogenim prvog (najvišeg) razreda. Nadalje, meta-analize su pokazale uzročnu vezu između raka kože i kumulativnog učinka kako sunčevog zračenja, tako i zračenja uređajima za sunčanje koji emitiraju UV zračenje.
UV spektar se može dodatno kategorizirati na temelju njegovog učinka na ljudsku kožu i njegove sposobnosti da izazove oštećenje DNK. UVB svjetlo (280–315 nm) čini oko 10% UV zračenja koje se nalazi na Zemlji, prodire kroz vanjski sloj kože i izaziva mutacije DNK, uključujući ciklobutan-pirimidin dimere. Nasuprot tome, UVA svjetlo (315–400 nm) čini približno 90% UV zračenja koje dopire do površine Zemlje, može dublje prodrijeti u kožu i uzrokuje malo izravnog oštećenja DNK jer DNK slabo apsorbira UVA. Međutim, istraživanja su pokazala da UVA zračenje dovodi do neizravnog oštećenja DNK putem reaktivnih kisikovih vrsta koje uzrokuju oksidativni stres.