beautiful-female-hands-finger-nail-treatment-making-process-professional-nail-file-drill-action-beauty-hand-care-concept-2.jpg
24
VELJ

Komentira

izv. prof. dr. sc. Martina Mihalj

Medicinski potvrđeno
Medicinski potvrđeno

UV sušilo laka za nokte oštećuju DNK i uzrokuju mutacije stanica – Je li ovo istina?

Portal IFL Science objavio je članak pod naslovom „UV sušila laka za nokte mogu oštetiti DNK u našim rukama“, u kojem tvrde da bi prema novim istraživanjima „ultraljubičasto (UV) sušilo za lak za nokte, koje se obično koristi za sušenje gel manikure, moglo oštetiti DNK - Ima li istine u ovim navodima? Za naš portal komentira izv. prof. dr. sc. Martina Mihalj, specijalist dermatologije i venerologije.

Portal IFL Science objavio je članak pod naslovom „UV sušila laka za nokte mogu oštetiti DNK u našim rukama“, u kojem tvrde da bi prema novim istraživanjima „ultraljubičasto (UV) sušilo za lak za nokte, koje se obično koristi za sušenje gel manikure, moglo oštetiti DNK u našim rukama i uzrokovati mutacije“.

Tako se u članku navodi da „Nakon izlaganja i ljudskih i mišjih stanica – keratinocita odrasle ljudske kože, fibroblasta ljudske prepucije i fibroblasta mišjih embrija – UV zračenju koje emitiraju uređaji za sušenje laka za nokte, istraživači su identificirali oštećenje mitohondrija i DNK, kao i smrt stanice“. Studija je objavljena u časopisu Nature Communications

Ima li istine u ovim navodima? Za naš portal ovu objavu provjerava gost komentator izv. prof. dr. sc. Martina Mihalj, specijalist dermatologije i venerologije.

Ultraljubičasto (UV) zračenje obuhvaća spektar svjetlosti u rasponu valnih duljina od 100 do 400 nm, odnosno UVA, UVB i UVC zračenje. UV lampe za nokte koriste UV svjetlost valne duljine u rasponu od 340 do 405 nm, što spada u spektar UVA zraka. Za početak, dovoljno je reći da je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila da postoji dovoljno dokaza da se izlaganje UV zračenju (upotreba solarija i izlaganje suncu) klasificira kao kancerogeno za ljude te da je UV zračenje proklamirano kancerogenim prvog (najvišeg) razreda. Nadalje, meta-analize su pokazale uzročnu vezu između raka kože i kumulativnog učinka kako sunčevog zračenja, tako i zračenja uređajima za sunčanje koji emitiraju UV zračenje.

UV spektar se može dodatno kategorizirati na temelju njegovog učinka na ljudsku kožu i njegove sposobnosti da izazove oštećenje DNK. UVB svjetlo (280–315 nm) čini oko 10% UV zračenja koje se nalazi na Zemlji, prodire kroz vanjski sloj kože i izaziva mutacije DNK, uključujući ciklobutan-pirimidin dimere. Nasuprot tome, UVA svjetlo (315–400 nm) čini približno 90% UV zračenja koje dopire do površine Zemlje, može dublje prodrijeti u kožu i uzrokuje malo izravnog oštećenja DNK jer DNK slabo apsorbira UVA. Međutim, istraživanja su pokazala da UVA zračenje dovodi do neizravnog oštećenja DNK putem reaktivnih kisikovih vrsta koje uzrokuju oksidativni stres.


Unatoč prethodnim dokazima o karcinogenosti širokopojasnog UVA zračenja (315–400 nm), UVA se i dalje naširoko koristi u različitim širokodostupnim proizvodima. Napredak je postignut u posljednjih 15-ak godina u pojedinim zemljama poput Brazila, Irana i Australije, gdje je solarij zakonom zabranjen za sve dobne skupine, dok je za djecu do 18 godina zabranjen u zemljama Ujedinjenog Kraljevstva.

Ovaj članak je objavljen u prestižnom časopisu Nature Communications, a donosi čvrste znanstvene dokaze da zračenje UV lampi za nokte uzrokuje visoke razine reaktivnih kisikovih spojeva, što može oštetiti DNK i uzrokovati trajne mutacije DNK primarnih fibroblasta mišjih embrija, fibroblasta ljudske kože i ljudskih epidermalnih keratinocita. Ovi rezultati su u skladu s brojnim prethodnim istraživanjima koja su pokazala štetne učinke UVA zračenja na staničnoj i organskoj razini te sugeriraju da UV lampe za sušenje laka za nokte, poput solarija, mogu povećati rizik od razvoja karcinoma kože. Međutim, potrebne su opsežne epidemiološke studije kako bi se kvantificirao rizik od raka kože ruku kod ljudi koji redovito koriste UV sušila za lak za nokte.

Podijeli:
Facebook Facebook X X
Medicinski potvrđeno
Medicinski potvrđeno

Najviša razina vjerodostojnosti koja osigurava da su članci pregledani od strane stručnjaka, potvrđujući njihovu točnost i pružajući vam relevantne i pouzdane informacije za vaše zdravlje.

Uočili ste objavu na portalu i želite da provjerimo je li medicinski potvrđena, upitna ili štetna? Pošaljite nam link članka na provjeru.

Povezani članci