left

Provjerava:
prof. dr. sc. ines Drenjančević
„Svemogući probiotik“: Od njega se mršavi, nestaje nadutost, koža blista, a liječi i menstrualne bolove – ili ipak ne?
Naša čitateljica nam je postavila pitanje: Ima li istine u objavama koje susrećem na brojnim medijskim platformamam, a u kojima se tvrdi kako određeni probiotik ima mogućnost smanjiti tegobe i probleme poput nadutosti, problema s težinom i kožom?
Na adresu portala Medicinski potvrđeno zaprimili smo upit čitateljice koju zanima: ima li istine u objavama koje susreće na brojnim medijskim platformamam, a u kojima se tvrdi kako određeni probiotik ima mogućnost smanjiti tegobe i probleme poput nadutosti, problema s težinom i kožom?
Na tržištu se pojavljuje sve veći broj dodataka prehrani koji se reklamiraju kao rješenja za razne zdravstvene tegobe, posebno one povezane s tzv. „ženskim zdravljem“. U takvim promotivnim porukama često se tvrdi da probiotici „blagotvorno utječu na ženske tegobe“, uključujući obnovu crijevne i vaginalne mikroflore te pomoć kod problema poput nadutosti, kožnih problema i problema s težinom. Provjerili smo što o takvim tvrdnjama kaže znanost.
Što kažu znanstveni dokazi?
Prema mišljenju prof. dr. sc. Ines Drenjančević te temeljem dostupnih znanstvenih radova, probiotici imaju potvrđenu ulogu u očuvanju zdravlja probavnog i urogenitalnog sustava. Primjerice, rad Interconnected microbiomes-insights and innovations in female urogenital health.
opisuje kako određeni sojevi laktobacila doprinose zdravlju ženskog urogenitalnog trakta. Studija Effects of a supplement associating Lactobacillus strains and proanthocyanidin-rich plant extracts against recurrent uncomplicated,urinary tract infections: A prospective, controlled study. potvrđuje njihovu ulogu u prevenciji ponavljajućih urinarnih infekcija.
Međutim, nema znanstvenih dokaza koji bi potvrdili da probiotici izravno smanjuju probleme s težinom, kroničnom nadutošću ili kožom uzrokovane gljivicom Candida albicans. Iako Candida albicans može uzrokovati lokalizirane infekcije, njezina povezanost s navedenim tegobama nije dokazana u kliničkim ispitivanjima.
Također, za učinak probiotika na menstrualne bolove nema potvrđenih dokaza. Studija The role of probiotics in improving menstrual health in women with primary dysmenorrhoea: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial (the PERIOD study). pokazala je da probiotici nisu imali značajan učinak na smanjenje boli kod primarne dismenoreje.
Probiotici mogu imati pozitivan učinak na zdravlje probavnog i urogenitalnog sustava, što potvrđuju relevantne znanstvene studije. Ipak, tvrdnje da takvi proizvodi pomažu kod problema s težinom, nadutošću, kožom ili menstrualnim bolovima zasad nemaju uporište u kliničkim dokazima. Potrošači bi takve poruke trebali tumačiti s oprezom i prije uporabe proizvoda konzultirati se sa stručnjakom.
