pexels-mikhail-nilov-8157985.jpg

Sredstva za zaštitu od sunca iznova predmet teorija zavjere

Dolaskom ljetnih mjeseci društvene mreže redovito preplave objave o tome kako iza sredstava za zaštitu od sunca stoji "zavjera dermatologa". Ovu vrstu dezinformacija za ugledni Deutsche Welle komentirao i njemački dermatolog Claus Garbe sa Sveučilišta u Tübingenu i Njemačko dermatološko društvo.

Dolaskom ljetnih mjeseci i intenziviranjem kampanja od strane dermatologa o važnosti korištenja sredstava za zaštitu od sunca kreću i različite teorije na društvenim mrežama o “jednoj od najvećih prijevara svih vremena”. Porastom lažnih ili obmanjujućih objava na društvenim mrežama u kojima se tvrdi da krema za sunčanje uzrokuje rak ovih se dana pozabavio i ugledni medij Deutsche Welle. https://www.dw.com/hr/u-kojoj-mjeri-kreme-za-sun%C4%8Danje-%C5%A1tite-od-raka-ko%C5%BEe/a-69611360

Naime, na društvenim mrežama može se naići na teoriju kako su sredstva za zaštitu od sunca te koje uzrokuju rak, a ne UV-zrake sunca. Neki idu čak i toliko daleko da sve to nazivaju „muljažom“ u režiji dermatologa koji navodno preporučuju korištenje štetnih krema za sunčanje kako bi zaradili na povećanom broju oboljelih od raka kože.

Ova interpretacija nastala je zbog činjenice da je jedna studija u prošlosti pokazala da kod jedne starije vrste kreme za sunčanje sa zaštitnim filterom octocrylenom nastaju molekule benzofenona, koje, kako se sumnja, mogu prouzročiti rak. Ali na tržištu postoje i kreme za sunčanje u kojima uopće nema octocrylena. Osim toga, direktive EU-a su po tom pitanju postrožene. „Nasuprot hipotetskom riziku od benzofenona se nalazi stvarni i u studijama dokazani rizik od toga da se od previše UV-zračenja oboli od raka kože“, napominju u Njemačkom dermatološkom društvu.


Krema za sunčanje važan je alat za zaštitu ljudi od štetnih UV zraka i raka kože poput melanoma. Unatoč dokazanim prednostima, ove tvrdnje izazivaju zabrinutost i sumnju u sigurnosti kreme za sunčanje. Prema nacionalnom reprezentativnom istraživanju provedenom za Orlando Health Cancer Institute u SAD-u, jedna od sedam (14%) odraslih osoba mlađih od 35 godina pogrešno vjeruje da svakodnevna uporaba kreme za sunčanje više šteti koži od izravnog izlaganja suncu.

I recimo kako stručnjaci uopće ne tvrde da su kreme za zaštitu od sunca broje jedan u zaštiti. Sredstva za zaštitu od sunca su po mišljenju stručnjaka tek treći stup zaštite od UV-zračenja. Dodatno se preporučuje izbjegavanje sunca dva sata prije i dva sata nakon podneva, jer je tada intenzitet UV-zraka najveći. A kao drugi stup zaštite se navodi odjeća. Studije su naime pokazale da je odjeća puno učinkovitija kao sredstvo zaštite od sunca od krema za sunčanje. A razina zaštite varira, ovisno o vrsti vlakana, boji ili gustoći tkanja.

Detaljnije informacije o ovoj tematici pronađite u izvornom članku na DW.

travel-items-yellow-background-top-view.jpg
Podijeli:
Facebook Facebook X X

Uočili ste objavu na portalu i želite da provjerimo je li medicinski potvrđena, upitna ili štetna? Pošaljite nam link članka na provjeru.