Početna konferencija.webp

Izvor:

radio.hrt.hr

Početna konferencija projekta „Medicinski potvrđeno”

Medicinski fakultet Osijek u suradnji s partnerima počinje provoditi projekt „Medicinski potvrđeno” čiji je cilj uspostavljanje web platforme i metodologije za borbu protiv dezinformacija, netočnih ili lažnih informacija u medijima vezanih uz tematiku zdravstva. Dvogodišnji projekt odobrila je Agencija za elektroničke medije, a financira se s nepovratnih 200 tisuća eura iz fonda NextGenerationEU.

Na početnoj konferenciji projekta istaknuo je kako je Medicinski fakultet Osijek jedna je od prvih ustanova visokog obrazovanja u Hrvatskoj posvećenih medicinskoj znanosti koja se odlučila dati svoj doprinos u borbi za vjerodostojne, točne i istinite informacije vezane uz teme medicine i zdravlja u medijskom prostoru, odnosno uključiti se u fact-checking. Posebnost je projekta „Medicinski potvrđeno” suradnja medicinske znanosti, medija i pacijenata radi uspostavljanja nove i na znanosti utemeljene procedure provjere informacija u medijskim redakcijama i poticanja kvalitetnog novinarstva, ali i zaštite javnosti od neprovjerenih i netočnih informacija o temi zdravlja i medicine.

U sklopu projekta bit će uspostavljena “fact - check” platforma za provjeru točnosti informacija, također pod nazivom “Medicinski potvrđeno”. Na njoj će biti objavljivani provjereni i recenzirani članci iz javnih glasila s osvrtom medicinskih profesionalaca u kojima će biti jasno naznačeno zašto određena objava ima ili nema temelje u službenoj medicinskoj znanosti. U tijeku 24 mjeseca bit će recenzirano minimalno 50 medijskih objava.

Rezultat projekta bit će i prva metodologija za provjeru informacija vezanih uz zdravstvo, objavljena u obliku priručnika za medijske djelatnike s metodologijom prikupljanja informacija vezanih uz zdravstvo. Također će biti provedena i edukacija medijskih djelatnika za praćenje i provjeru informacija vezanih uz zdravstvo, ali i samih pacijenata i zainteresirane javnosti.

Posljedice dezinformacija, netočnih ili lažnih informacija u medijima vezanih uz tematiku zdravstva, liječenja i medicine mogu biti kobne po zdravlje i život. Pandemija COVID-19, kao prva globalna pandemija s kojom se čovječanstvo suočilo u eri interneta i modernih medija pokazala je drugu stranu brzog i nekontroliranog širenja informacija kojima autor danas može biti svatko. Tako je Svjetska zdravstvena organizacija objavila kako se društvo nije suočilo samo s epidemijom, već i s tzv. infodemijom.

O tome kako bi projekt trebao pridonijeti borbi protiv dezinformacija i lažnih vijesti vezano uz tematiku medicine i zdravlja, te od kolikog su značenja ovakvi projekti kako za medijske djelatnike, tako i za pacijente na početnoj konferenciji govorili su dekan MEFOS-a prof. dr. sc. Ivica Mihaljević, voditeljica projekta prof. dr. sc. Ines Drenjančević, medijska etičarka i konzultantica na projektu dr.sc. Nefreteta Zekić Eberhard, te predstavnici projektnih partnera i udruga pacijenata.  

Podijeli:
Facebook Facebook X X